1. Womic Steel: Výrobní kapacity a síla společnosti
Společnost Womic Steel Group je předním výrobcem a globálním vývozcem s více než 20 lety zkušeností ve výrobě trubek z uhlíkové, legované a nerezové oceli. Naše moderní zařízení na výrobu pilotových trubek disponuje komplexní výrobní kapacitou přesahující 20 000 tun měsíčně pro námořní ocelové pilotové trubky s využitím procesů ERW i LSAW/SSAW.
Rozsah výrobních velikostí pro námořní pilotové trubky:Vnější průměr od 219 mm do 660 mm (8 palců až 26 palců) pro proces ERW a od 508 mm do 3 000 mm (20 palců až 120 palců) pro proces LSAW/SSAW. Tloušťka stěny od 6,0 mm do 25,4 mm pro ERW a od 6,0 mm do 50,8 mm pro LSAW/SSAW. Jednotlivé délky standardně od 6 m do 18 m, s možností zakázkové délky až 60 m pro projekty hlubokého základování.
Certifikace kvality a shoda s předpisy:
Certifikace ISO 9001:2015:Systém řízení kvality pro výrobu pilotových trubek a procesy kontroly kvality, který zajišťuje konzistentní kvalitu výrobků a neustálé zlepšování napříč všemi výrobními operacemi.
Licence na monogram API 5L / API 2B:Společnost Womic Steel je držitelem licence API 5L pro výrobu potrubí a licence API 2B pro konstrukční ocelové potrubí pro námořní aplikace. Monogram API představuje náš závazek k nejvyšším průmyslovým standardům pro potrubí pro přepravu ropy a plynu a pro pilotové konstrukce na moři. Pravidelné audity API zajišťují trvalý soulad s požadavky specifikací.
Označení CE (PED 2014/68/EU):Naše pilotové trubky a konstrukční trubky splňují evropskou směrnici pro tlaková zařízení (PED) 2014/68/EU. Označení CE je k dispozici na vyžádání pro usnadnění hladkého celního odbavení a schválení projektu v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Pro výrobky dle normy EN je k dispozici prohlášení o vlastnostech (DoP).
Certifikace EN 10204 3.2:Kromě standardních certifikátů o zkoušce mlýnů 2.2 a 3.1 dodáváme produkty s inspekčním certifikátem 3.2, ověřeným nezávislými orgány autorizovanými EU (TÜV, LR, BV, SGS) pro kritické námořní a základové projekty vyžadující plnou sledovatelnost materiálů a nezávislé ověření.
Schválení inspekcí třetí stranou (TPI):Naše produkty a výrobní procesy jsou schváleny a auditovány významnými mezinárodními agenturami a klasifikačními společnostmi, včetně SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL a TÜV. Tato schválení prokazují naši schopnost dodávat pilotové trubky pro námořní a offshore projekty regulované klasifikačními společnostmi.
Další dostupné certifikace:
ISO 14001:2015(Systém environmentálního managementu) – Zavázáni k udržitelným výrobním postupům
ISO 45001:2018(Systém managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) – Zajištění bezpečného pracovního prostředí
FPC (řízení výroby ve výrobním závodě)dle EN 10248 / EN 10219 – Vlastní prohlášení o shodě pro označení CE
NORSOK M-650(Norská norma pro ocelové materiály) – Dostupné pro projekty na moři v Severním moři
KTA 3211.2(Německá jaderná norma) – K dispozici pro pilotové aplikace v jaderných zařízeních
Schválení specifická pro zákazníka:Pravidelně provádíme audity a schvalování továren pro významné dodavatele EPC, přístavní úřady a energetické společnosti po celém světě. Poskytujeme dokumentaci a auditní podporu pro procesy kvalifikace dodavatelů.
Globální uznání:Společnost Womic Steel je důvěryhodným dodavatelem pro globální dodavatele EPC, přístavní správy, firmy zabývající se námořním inženýrstvím a dodavatele základů a působí ve více než 80 zemích jihovýchodní Asie, Evropy, Středního východu, Afriky a Ameriky.
2. ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP: Složení materiálu a výkonnostní charakteristiky
ASTM A252 GR.3je americká standardní specifikace pro svařované a bezešvé ocelové trubkové piloty. Označení „GR.3“ označuje stupeň 3, který má nejvyšší požadavky na pevnost ze tří stupňů ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3). Stupeň 3 nabízí minimální mez kluzu 345 MPa (50 000 psi), což z něj činí preferovanou volbu pro hluboké základy, piloty v mořích a aplikace s vysokou nosností, kde je vyžadována vysoká strukturální integrita.
EN 10248 S355GPje evropská norma pro za tepla válcované ocelové štětovnice a potrubní piloty. „S“ označuje konstrukční ocel, „355“ označuje minimální mez kluzu 355 MPa a „GP“ znamená „General Piling“ (obecné pilotování). S355GP nabízí o něco vyšší mez kluzu než ASTM A252 GR.3 (355 MPa oproti 345 MPa) a je široce specifikována pro evropské, blízkovýchodní a africké námořní stavební projekty.
Oba druhy jsou speciálně vyvinuty pro pilotové aplikace a nabízejí vynikající svařitelnost pro spojování v terénu, dobrou nízkoteplotní houževnatost pro mořské prostředí a dostatečnou tažnost, aby odolaly namáhání při zatloukání pilot. Ve srovnání se standardními konstrukčními druhy, jako jsou A36 nebo S235JR, poskytují tyto druhy pro pilotové práce výrazně vyšší únosnost, což umožňuje větší hloubku zatloukání a menší počet pilot.
Chemické složení (analýza naběračky, % hmotnostní):
| Živel | ASTM A252 GR.3 (max. %) | EN 10248 S355GP (max. %) |
| C | 0,26 | 0,22 |
| Si | — | 0,55 |
| Mn | 1,35 | 1,60 |
| P | 0,040 | 0,035 |
| S | 0,050 | 0,035 |
| Cu | — | 0,55 |
| CE (max.) | — | 0,45 |
Poznámka: Norma EN 10248 S355GP má přísnější limity pro uhlík, fosfor a síru, což má za následek lepší svařitelnost a houževnatost ve srovnání s normou ASTM A252 GR.3. Obě třídy jsou určeny pro pilotové aplikace s dobrou tažností, aby odolaly namáhání při zatlačování bez praskání. Limit uhlíkového ekvivalentu (CEV) 0,45 % pro S355GP zajišťuje vynikající svařitelnost v terénu pro spojování pilot.
Mechanické vlastnosti (pokojová teplota):
| Vlastnictví | ASTM A252 GR.3 | EN 10248 S355GP |
| Mez kluzu (min.) | 345 MPa (50 000 psi) | 355 MPa (51 500 psi) |
| Pevnost v tahu (min.) | 455 MPa (66 000 psi) | 470 MPa (68 200 psi) |
| Prodloužení (min) | 20 % (pro rozchod 50 mm) | 19 % (podélně) |
| Rázová houževnatost | Nespecifikováno | 27 joulů při 0 °C (volitelné) |
*Poznámka: Norma EN 10248 S355GP nabízí vyšší minimální mez kluzu a pevnost v tahu ve srovnání s normou ASTM A252 GR.3. Pro námořní aplikace vyžadující rázovou houževnatost za nízkých teplot umožňuje norma EN 10248 volitelné rázové zkoušky při 0 °C (minimálně 27 Joulů). Pro normu ASTM A252 GR.3 nejsou rázové zkoušky povinné, ale lze je specifikovat jako doplňkový požadavek.*
Porovnání jakostí pilotových trubek:
| Stupeň | Mez kluzu (MPa) | Pevnost v tahu (MPa) | Typická aplikace |
| ASTM A252 GR.1 | 205 | 345 | Lehký základ, mělké piloty |
| ASTM A252 GR.2 | 240 | 415 | Mírné zatížení, základy budovy |
| ASTM A252 GR.3 | 345 | 455 | Těžké zatížení, námořní, hluboké základy |
| EN 10248 S235GP | 235 | 360 | Lehké piloty, štětovnice |
| EN 10248 S275GP | 275 | 410 | Střední zatížení, opěrné zdi |
| EN 10248 S355GP | 355 | 470 | Těžké námořní, hluboké základy |
*Poznámka: Pro nejnáročnější námořní projekty vyžadující vysoké tlakové namáhání a hlubokou penetraci se doporučují jakosti ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP. Pro projekty vyžadující ještě vyšší pevnost (až 460 MPa) lze jako alternativu zvážit API 5L X65 nebo EN 10225 S460G10+M.*
3. Rozměrový rozsah a shoda s normami
Společnost Womic Steel dodává ocelové pilotové trubky pro námořní použití v širokém spektru rozměrů, plně v souladu s normami ASTM A252, EN 10248 a souvisejícími mezinárodními normami. K dispozici jsou jak procesy ERW (elektrické odporové svařování), tak LSAW (podélné obloukové svařování pod tavidlem) pro pokrytí celého rozsahu průměrů.
| Položka | Specifikace |
| Norma | ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) / EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP) |
| Výrobní proces | ERW (vnější průměr 219 mm–660 mm) / LSAW (vnější průměr 508 mm–3 000 mm) / SSAW (vnější průměr 508 mm–3 000 mm) |
| Rozsah vnějších průměrů | ERW: 219 mm – 660 mm (8" – 26") / LSAW/SSAW: 508 mm – 3 000 mm (20" – 120") |
| Rozsah tloušťky stěny | ERW: 6,0 mm – 25,4 mm / LSAW/SSAW: 6,0 mm – 50,8 mm |
| Rozsah délky | Standardní: 6 m, 12 m, 18 m / Vlastní: až 60 m |
| Konec Dokončit | Hladký konec (PE) / Zkosený konec (BE) s volitelnými ocelovými kroužky |
| Povrchová úprava | Holý / Olejovaný / Černě potažený / 3PE / FBE / Epoxid z uhelného dehtu |
| Tolerance | Vnější průměr: ±1,0 % / Hmotnost: -0 % +15 % (ASTM) nebo ±10 % (EN) / Délka: +50 mm -0 mm |
4. Dostupné rozměry a specifikace - Pilířové ocelové trubky pro námořní účely
Pilířové potrubí ERW (vnější průměr 219 mm – 660 mm)
| Vnější průměr (mm) | Možnosti tloušťky stěny (mm) | Hmotnost (kg/m²) | Standardní délka |
| 219.1 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0 | 31,5 - 75,5 | 6m / 12m |
| 273,1 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0 | 39,5 - 113,2 | 6m / 12m |
| 323,9 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0 | 47,0 - 149,8 | 6m / 12m / 18m |
| 355,6 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0 | 51,7 - 180,8 | 6m / 12m / 18m |
| 406,4 | 6,0, 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 59,2 - 235,1 | 6m / 12m / 18m |
| 457,2 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 88,6 - 266,5 | 6m / 12m / 18m |
| 508,0 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 98,6 - 297,8 | 6m / 12m / 18m |
| 558,8 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 108,7 - 329,1 | 6m / 12m / 18m |
| 609,6 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 118,7 - 360,4 | 6m / 12m / 18m |
| 660,4 | 8,0, 10,0, 12,5, 15,0, 18,0, 20,0, 22,0, 25,0 | 128,7 - 391,7 | 6m / 12m / 18m |
Pilotní trubka LSAW (vnější průměr 508 mm – 3 000 mm)
| Vnější průměr (mm) | Možnosti tloušťky stěny (mm) | Hmotnost (kg/m²) | Standardní délka |
| 508 – 610 | 6,0 – 25,4 | 74,3 – 366,3 | 6m / 12m / 18m |
| 610 – 762 | 6,0 – 30,0 | 89,4 – 541,5 | 6m / 12m / 18m |
| 762 – 914 | 8,0 – 35,0 | 148,8 – 758,5 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 914 – 1 067 | 10,0 – 40,0 | 222,9 – 1 013,2 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1 067 – 1 220 | 12,0 – 45,0 | 312,2 – 1 303,9 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1 220 – 1 422 | 12,0 – 50,0 | 357,6 – 1 692,0 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1 422 – 1 625 | 12,0 – 50,0 | 417,3 – 1 941,4 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 1 625 – 2 000 | 12,0 – 50,8 | 477,1 – 2 441,1 | 6m / 12m / 18m / 24m |
| 2 000 – 2 500 | 12,0 – 50,8 | 588,5 – 3 065,7 | 6m / 12m / 18m |
| 2 500 – 3 000 | 12,0 – 50,8 | 736,5 – 3 693,4 | 6m / 12m / 18m |
Poznámka: Zakázkové rozměry mimo tyto rozsahy jsou k dispozici na vyžádání. Větší průměry (až 4 000 mm / 160") jsou k dispozici pro specializované projekty.
5. Běžné normy pro pilotové trubky, námořní a základové konstrukce vyráběné společností Womic Steel
| Norma | Druhy oceli | Typická aplikace |
| Normy ASTM pro piloty | ||
| ASTM A252 (Standardní specifikace pro svařované a bezešvé ocelové trubkové piloty) | GR.1, GR.2, GR.3 | Ocelové trubkové piloty pro hluboké základy, piloty pro námořní stavby |
| ASTM A500 (Standardní specifikace pro za studena tvarované svařované a bezešvé konstrukční trubky z uhlíkové oceli) | SK. A, SK. B, SK. C | Konstrukční kruhové/čtvercové trubky pro piloty a pažení |
| ASTM A501 (Standardní specifikace pro za tepla tvářené svařované a bezešvé konstrukční trubky z uhlíkové oceli) | SK. A, SK. B | Za tepla tvarované konstrukční trubky pro piloty |
| ASTM A690 (Standardní specifikace pro vysokopevnostní nízkolegované nikl-měď-fosforové ocelové piloty a štětovnice) | Námořní stupeň | Ocelové piloty odolné proti korozi mořské vody |
| ASTM A572 (Standardní specifikace pro vysokopevnostní nízkolegovanou konstrukční ocel s kolumbiem a vanadem) | GR.42, GR.50, GR.60, GR.65 | Vysokopevnostní nízkolegované konstrukční piloty |
| ASTM A588 (Standardní specifikace pro vysokopevnostní nízkolegovanou konstrukční ocel s odolností proti atmosférické korozi) | SK. A, SK. B, SK. C | Ocelové piloty odolné proti povětrnostním vlivům, základy mostu |
| ASTM A913 (Standardní specifikace pro vysokopevnostní nízkolegované ocelové profily konstrukční kvality) | GR.50, GR.60, GR.65, GR.70 | Vysokopevnostní ocelové piloty se zlepšenou svařitelností |
| ASTM A857 (Standardní specifikace pro ocelové štětovnice, za studena tvářené, tenké) | — | Za studena tvarované tenké štětovnice |
| EN / DIN / BS / NF standardy pro pilotování | ||
| EN 10248 (Štětovnice z oceli válcované za tepla - Technické dodací podmínky pro nelegované oceli) | S235GP, S275GP, S355GP | Štítové a trubkové piloty válcované za tepla |
| EN 10219 (Za studena tvarované svařované ocelové duté profily pro konstrukční účely) | S235JRH, S275JRH, S355JRH, S355J2H | Za studena tvarované svařované duté konstrukční profily pro piloty |
| EN 10025 (Válcované výrobky z konstrukčních ocelí za tepla - Nelegované konstrukční oceli) | S235JR, S275JR, S355JR, S355J2, S420ML, S460ML | Za tepla válcovaná konstrukční ocel pro piloty a námořní použití |
| EN 10225 (Svařitelné konstrukční oceli pro pevné konstrukce na moři) | S355G8+M, S355G10+M, S420G1+QT, S460G1+QT | Ocelové konstrukce pro piloty pro pobřežní a námořní účely |
| EN 10348 (Ocel pro štětovnice - Za tepla válcované štětovnice z nelegované oceli) | S240GP, S270GP, S320GP, S355GP | Ocelové štětovnice válcované za tepla pro opěrné zdi |
| DIN 2458 (Svařované ocelové trubky a tvarovky - Všeobecné technické dodací podmínky - nahrazeno normou EN 10219) | St37.0, St44.0, St52.0 | Svařované ocelové trubky pro piloty dle německých standardů |
| DIN 17100 (Ocel pro všeobecné konstrukční účely - nahrazena normou EN 10025) | St37-2, St44-2, St52-3 | Německá standardní konstrukční ocel pro piloty |
| BS 1387 (Specifikace pro závitové a hrdlové ocelové trubky a trubkové prvky - nahrazena normou EN 10255) | Třída A, třída B, třída C | Britské standardní ocelové závitové trubky pro piloty a lešení |
| BS 4360 (Specifikace pro svařitelné konstrukční oceli - nahrazena normou EN 10025) | Stupeň 43A, 43B, 50B | Britská standardní konstrukční ocel pro piloty (historická) |
| NF A49-311 (Tubes en acier soudés pour le pillage - francouzský standard pro hromadění) | E24, E36 | Svařované ocelové trubky pro piloty dle francouzské normy |
| Normy pro piloty API / JIS / KS / AS / CSA | ||
| API 5L (Specifikace pro potrubí) | SK.B, X42, X52, X65, X70 | Potrubí používané jako piloty (běžné v pobřežních oblastech) |
| API 2B (Specifikace pro výrobu konstrukčních ocelových trubek pro aplikace na moři) | GR.42, GR.50, GR.60 | Pilíře z ocelových trubek na moři |
| JIS A5525 (Ocelové trubkové piloty) | 490 SKK, 540 SKK | Ocelové trubkové piloty pro přístavní a námořní konstrukce |
| JIS A5528 (Ocelové trubkové štětovnice) | SY295, SY390 | Ocelové trubkové štětovnice pro výstavbu přístavů |
| JIS A5526 (Ocelové štětovnice) | SYW295, SYW390 | Štítové pilíře z válcované oceli za tepla |
| JIS G3444 (Trubky z uhlíkové oceli pro všeobecné konstrukční účely) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Trubky z uhlíkové oceli pro konstrukční piloty |
| JIS G3136 (Válcované oceli pro stavební konstrukce) | SN400, SN490 | Ocel pro piloty základů budov |
| KS D 3566 (Trubky z uhlíkové oceli pro všeobecné konstrukční účely - korejská norma) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Korejské standardní konstrukční trubky pro piloty |
| KS D 3862 (Ocelové trubkové piloty - korejská norma) | 400 SKK, 490 SKK, 540 SKK | Korejské standardní ocelové trubkové piloty pro přístavní konstrukce |
| AS 1163 (Duté ocelové konstrukční profily - australská norma) | C250, C350, C450 | Australské standardní duté profily pro piloty |
| AS 1074 (Ocelové trubky a trubkové prvky pro běžný provoz - australská norma) | — | Australské standardní ocelové trubky pro obecné piloty |
| CSA G40.21 (Konstrukční ocel - kanadská norma) | 44 W, 50 W, 50 A | Kanadská standardní konstrukční ocel pro piloty |
| Normy pro pilotování NORSOK / DNV / ISO | ||
| NORSOK Y15 (Ocelové konstrukce pro použití na moři - Požadavky na materiály) | S355, S420, S460 | Norská norma pro ocelové konstrukce na moři |
| NORSOK M-650 (Kvalifikace výrobců speciálních materiálů pro použití na moři) | Všechny stupně | Kvalifikace pro dodávky materiálů na moři |
| DNV-OS-B101 (Kovové materiály pro pobřežní konstrukce) | S355, S420, S460 | Norma DNV pro ocelové piloty na moři |
| DNV-OS-C201 (Konstrukční návrh pobřežních jednotek - Materiální požadavky) | S355, S420, S460 | Norma DNV pro pilotové práce na moři |
| ISO 630 (Konstrukční oceli - Plechy, široké ploché výrobky, tyče, profily) | Fe360, Fe430, Fe510 | Mezinárodní norma pro konstrukční ocelové piloty |
| ISO 3183 (Ropný a plynárenský průmysl - Ocelové trubky pro potrubní dopravní systémy) | L245, L290, L360, L415, L450, L485 | ISO ekvivalent API 5L pro piloty potrubí |
| Další mezinárodní normy pro piloty | ||
| GOST 10706 (Svařované ocelové trubky pro potrubí a konstrukce - ruská norma) | St20, St35, St45 | Ruské standardní svařované ocelové trubky pro piloty |
| GOST 20295 (Svařované ocelové trubky pro hlavní plynovody a ropovody - ruská norma) | K38, K52, K60 | Ruské standardní potrubí používané jako piloty |
| NBR 8261 (Ocelové piloty pro pozemní výstavbu - brazilská norma) | — | Brazilské standardní ocelové pilotové trubky |
| IRAM 688 (Ocelové trubky pro konstrukční účely - argentinská norma) | F24, F36 | Argentinské standardní konstrukční trubky pro piloty |
| SANS 657 (Ocelové trubky pro konstrukční účely - jihoafrická norma) | — | Jihoafrické standardní konstrukční trubky pro piloty |
Používání:Hluboké základové piloty, piloty pro námořní základy, zakládání plošin pro offshore plošiny, stavba přístavních mol a doků, základy mostů, ochrana pobřeží, vlnolamy, systém nárazníků, plášťové piloty, výstavba přístavů a přístavů, rekultivace půdy, úprava řek, tunelové inženýrství, výstavba hlubinných přístavů, seismické sanační základy, opěrné zdi, kesony, kesonové základy, základy offshore větrných turbín, základy ponořených tunelů, štětové stěny
6. Výrobní proces - piloty z ocelových trubek ERW a LSAW
Proces ERW (elektrické odporové svařování) pro pilotové trubky (vnější průměr 219 mm – 660 mm):
Kontrola surovin (svitky):U příchozích ocelových svitků válcovaných za tepla se ověřuje chemické složení, mechanické vlastnosti a kvalita povrchu dle norem ASTM A252, EN 10248 nebo specifikací zákazníka. Každému svitku je přiřazeno jedinečné číslo tavby, aby byla zajištěna úplná sledovatelnost materiálu v průběhu výroby.
Odvíjení a vyrovnávání:Ocelové svitky se nakládají na odvíječ a procházejí přesným vyrovnávacím strojem, který zplošťuje pás, odstraňuje sadu svitku a zajišťuje rovnoměrnou rovinnost pro konzistentní tvarování.
Frézování a ořezávání hran:Oba podélné okraje ocelového pásu jsou frézovány a oříznuty s přesnou tolerancí šířky (±0,5 mm). Úprava okrajů vytváří čistý, rovnoběžný povrch nezbytný pro vysoce kvalitní svar.
Tváření (tváření za studena):Zarovnaný pás prochází postupnou řadou tvarovacích válců (sekce s rozdělovacím, bočním a žebrovaným průchodem), které postupně tvarují plochý pás do otevřeného válcového tvaru (trubkové skořepiny) s hranami připravenými ke svařování.
Vysokofrekvenční svařování (HFW / ERW):Vytvarovaná trubka prochází vysokofrekvenčními indukčními cívkami nebo kontaktními patkami. Vysokofrekvenční proud (obvykle 200–500 kHz) zahřívá spojovací hrany na kovací teplotu (přibližně 1 350–1 500 °C). Svařování v pevné fázi probíhá tak, že se zahřáté hrany stlačují k sobě pomocí lisovacích válců, čímž se vytváří kovaný svar bez přidaného přídavného materiálu.
Odstranění svarových housenek (vnitřních a vnějších):Vnitřní a vnější otřepy (přebytečný svarový kov) se odstraňují karbidovými nástroji (obrousky), dokud je svarová zóna ještě horká, čímž se vytváří hladký povrchový profil s minimálním zesílením svaru.
Velikost a tvarování:Svařená trubka prochází řadou kalibračních válců, aby se dosáhlo přesné konečné tolerance vnějšího průměru (obvykle ±0,5 % až ±1,0 % v závislosti na normě).
Tepelné zpracování (volitelné):Pro aplikace vyžadující zvýšenou tažnost nebo úlevu od pnutí může být svarová zóna (nebo celá trubka) podrobena tepelnému zpracování v průběhu výroby nebo mimo ni. Normalizace při 890–930 °C vytváří jednotnou feriticko-perlitovou mikrostrukturu.
Řezání na délku:Souvislá trubka se řeže na specifikované délky pomocí letmých řezaček (řezání za studena) s přesnou regulací délky (±3 mm pro standardní délky, +50 mm -0 mm pro specifikace pilot).
Nedestruktivní zkoušení (NDT):
100% ultrazvukové testování (UT):Automatický UT systém kontroluje celý svarový šev a celé tělo trubky na vrstvení, vměstky a nedostatek svaru.
Zkouška vířivými proudy (ET):Průběžná online kontrola kvality svarů během výroby.
Hydrostatické zkoušky (volitelné):K dispozici na vyžádání zákazníka pro kritické pilotové aplikace vyžadující ověření integrity tlaku.
Konečná úprava:Hladké konce (čtvercové řezy) nebo zkosené konce (úhel zkosení 30°-35°) dle specifikace zákazníka. Pro dodatečnou ochranu během zatloukání pilot lze na konce trubek přivařit ochranné ocelové kroužky.
Závěrečná kontrola a značení:Vizuální kontrola povrchových vad, ověření rozměrů (vnější průměr, hmotnost, délka, přímost) a trvalé označení dle příslušné normy (včetně jakosti, rozměru, tavného čísla a identifikace výrobce).
Proces LSAW (podélné svařování pod tavidlem) pro pilotové trubky (vnější průměr 508 mm – 3 000 mm):
Kontrola surovin (plech):U příchozích ocelových plechů se ověřuje chemické složení, mechanické vlastnosti, kvalita povrchu a rozměrová přesnost dle norem ASTM A252, EN 10248 nebo specifikací zákazníka. Každému plechu je přiřazeno jedinečné číslo tavby pro úplnou sledovatelnost.
Příprava hran plechu (zkosení):Podélné hrany ocelového plechu jsou zkoseny (obvykle do tvaru jednoduchého V nebo dvojitého V) pomocí frézek na hrany, aby se vytvořila správná geometrie pro svařování pod tavidlem.
Ohýbání plechů (tváření):Připravený plech se tvaruje do otevřeného válcového tvaru pomocí ohýbacího lisu na plechy (ohýbání JCO, ohýbání UO nebo tříválcový/čtyřválcový proces v závislosti na požadavcích na průměr a tloušťku).
Stehovací svařování:Otevřený šev je v intervalech stehován, aby si během hlavního svařovacího procesu zachoval válcový tvar.
Vnitřní svařování pod tavidlem (SAW):Vnitřní podélný šev se svařuje pomocí automatického svařovacího zařízení pod tavidlem s vhodnou kombinací tavidla a drátu (obvykle jeden nebo více vrstvení v závislosti na tloušťce stěny).
Vnější svařování pod tavidlem (SAW):Vnější podélný šev je svařován pomocí automatického svařovacího zařízení pod tavidlem, čímž se dosáhne úplného průvaru.
Rozbalování (volitelné):Svařená trubka může být mechanicky roztažena (obvykle o 0,3–1,5 % roztažení), aby se zlepšila rozměrová přesnost (kulatost a přímost) a uvolnilo zbytkové svařovací pnutí.
Nedestruktivní zkoušení (NDT):
100% ultrazvukové testování (UT):Automatický UT systém kontroluje celý svarový šev (vnitřní i vnější) a celé tělo trubky na vrstvení, vměstky, nedostatek svaru a další nespojitosti.
Radiografické vyšetření (RT):Rentgenová nebo gama kontrola svarového švu (bodová nebo plná délky dle specifikace) za účelem ověření kvality svaru a průvaru.
Magnetická prášková kontrola (MPI):Kontrola svarových pat a tepelně ovlivněné zóny na povrchové trhliny a nespojitosti.
Konečná úprava:Hladké konce (čtvercové řezy) nebo zkosené konce (úhel zkosení 30°-35° s přistáním 1,6 mm ±0,8 mm) dle specifikace zákazníka. Na konce trubek lze přivařit ocelové kroužky pro ochranu proti zatloukání pilot.
Závěrečná kontrola a značení:Vizuální kontrola povrchových vad, ověření rozměrů (vnější průměr, šířka, délka, přímost, kruhovitost) a trvalé označení dle příslušné normy.
7. Postupy kontroly kvality a zkoušení pro pilotové trubky
| Fáze | Metoda kontroly | Účel |
| Surovina | Chemická analýza (OES spektrometr) | Ověřte shodu s limity složení dle ASTM A252 / EN 10248 |
| Surovina | Zkouška tahem | Ověřte mez kluzu, pevnost v tahu a prodloužení |
| Surovina | Ultrazvukové testování (deska/cívka) | Detekce vnitřních laminací a vad |
| V procesu (ERW) | Kontrola rozměrů (mikrometry, posuvná měřítka) | Sledujte vnější průměr a hmotnost během tváření a dimenzování |
| V procesu (LSAW) | Kontrola přípravy hran | Ověřte úhel zkosení, dosedací plochu a stav povrchu |
| Svařovací zóna (ERW) | Ultrazvukové testování (UT) - online | Detekce nespojitostí svarů, nedostatečného protavení |
| Svařovací zóna (LSAW) | Ultrazvukové testování (UT) - automatické | Kompletní kontrola svarových švů na vnitřní/vnější vady |
| Svařovací zóna (LSAW) | Radiografické vyšetření (RT) | Ověřte provaření svaru, pórovitost a vměstky strusky |
| Svařovací zóna | Magnetická prášková kontrola (MPI) | Detekce povrchových trhlin (svar a tepelně ovplyvnená zóna) |
| Hotové potrubí | Kontrola rozměrů | Ověřte vnější průměr, šířku, délku, přímost a kruhovitost |
| Hotové potrubí | Hydrostatické zkoušky (volitelné) | Ověření integrity tlaku pro kritické aplikace |
| Hotové potrubí | Zkouška ohybem s řízeným řízením | Ověřte tažnost a celistvost svaru |
| Hotové potrubí | Zkouška zploštění (pouze ERW) | Ověřte tažnost a pevnost tělesa trubky |
| Hotové potrubí | Zkouška rázem Charpyho s V-vrubem (volitelné) | Ověřte odolnost proti nízkým teplotám pro použití v námořní dopravě |
| Hotové potrubí | Zkouška tvrdosti (volitelné) | Ověřte maximální tvrdost pro svařitelnost |
| Hotové potrubí | Vizuální a povrchová kontrola | Zkontrolujte povrchové vady, vrstvení, praskliny |
| Hotové potrubí | Ověření značení | Zajistěte trvalé označení dle normy |
Volitelné testy pro kritické námořní a pobřežní aplikace:
● Zkouška CTOD (Crack Tip Opening Displacement – posunutí hrotu trhliny) pro lomovou houževnatost
● Zkouška HIC (praskání vyvolané vodíkem) dle NACE TM0284
● Zkouška SSC (praskání v důsledku sulfidového napětí) dle NACE TM0177
● Zkouška tvrdosti (HV10 nebo HRC) pro kvalifikaci v kyselých podmínkách
Dokumentace kvality:
● Zkušební certifikát mlýna dle normy EN 10204 typ 2.2, 3.1 nebo 3.2
● Zpráva o ultrazvukovém testu (svar a tělo)
● Zpráva o radiografickém testu (pokud je uvedena)
● Zpráva o rozměrové kontrole
● Sledovatelnost od čísla tavky až po hotové potrubí
8. Primární aplikace - Pilířové ocelové trubky pro námořní účely
Pilířové trubky z oceli pro námořní stavby dle ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP jsou nezbytnými součástmi pro hluboké základy, námořní stavby a těžké stavební projekty:
Hluboké základové piloty:Nosné piloty pro výškové budovy, mosty, průmyslová zařízení a těžké konstrukce vyžadující hlubokou základovou podepření. Vysoká pevnost GR.3 a S355GP umožňuje větší hloubku zarážení a vyšší únosnost.
Nadace pro námořní a pobřežní platformy:Základové piloty pro ropné a plynové plošiny na moři, vrtné soupravy, těžební plošiny a základy větrných turbín na moři. Piloty pro mořské stavby musí odolávat působení vln, proudům a korozivnímu prostředí mořské vody.
Výstavba přístaviště, mola a doků:Piloty pro kontejnerové terminály, přístavy pro hromadný náklad, osobní terminály, zařízení Ro-Ro a přístaviště pro obecný náklad. Piloty poskytují strukturální oporu pro palubní konstrukce, kotvící delfíny a prsající delfíny.
Základy a pilíře mostu:Hluboké základové piloty pro mostní pilíře, opěry a základy věží pro zavěšené a visuté mosty. Piloty přenášejí konstrukční zatížení na příslušné nosné vrstvy.
Ochrana pobřeží a mořská hráz:Piloty pro konstrukce mořských zdí, pobřežní obložení, ochranu pobřeží a kontrolu eroze. Ocelové trubkové piloty poskytují robustní konstrukční oporu pro pancéřové jednotky a betonové krycí konstrukce.
Výstavba vlnolamů a mol:Piloty pro základy vlnolamů z štěrkových náspů, svislých vlnolamů, mol a výhonů. Piloty zajišťují stabilitu základů pro konstrukce rozptylující vlny.
Podpora systému Fender:Podpěrné piloty pro systémy námořních nárazníků na čelech doků a kotvicích konstrukcích. Piloty absorbují energii kotvení a chrání plavidlo a konstrukci během kotvicích operací.
Plášťová pilota pro ropnou a plynárenskou platformu:Piloty pro plášťové konstrukce podpírající ropné a plynové těžební plošiny. Piloty o velkém průměru a tloušťce stěn se zatloukají skrz nohy pláště a zalévají se na místě injektáží.
Rekultivace půdy a rekultivační hráz:Piloty pro ochranné konstrukce rekultivačních ploch, obvodové mořské zdi a rekultivační hráze. Piloty zajišťují strukturální integritu pro projekty rozšiřování pozemků.
Úprava řek a ochrana před povodněmi:Piloty pro ochranu břehů řek, vodicí břehy, výběžky a protipovodňové konstrukce. Ocelové trubkové piloty stabilizují břehy řek a chrání je před odérem a erozí.
Tunelové inženýrství a hloubení a skrytí:Piloty pro zakrytí základů tunelů, sekantní pilotové stěny a podpěrné konstrukce portálů tunelů. Piloty poskytují svislou a boční oporu pro podzemní konstrukce.
Základy pro seismické rekonstrukce:Pilotování pro seismickou modernizaci stávajících konstrukcí, včetně základů mostů, základů budov a přístavních konstrukcí vyžadujících zvýšenou odolnost vůči zemětřesení.
9. Balení a doprava - ocelové pilotové trubky pro námořní účely
Ocelové pilotové trubky pro námořní použití dle ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP jsou baleny a přepravovány s maximální péčí, aby byla zajištěna jejich ochrana během přepravy. Zde je popis procesu balení a přepravy pilotových trubek o velkém průměru:
Obal:
Ochranný nátěr:Před balením mohou být trubky potaženy tenkou vrstvou antikorozního oleje nebo ochranného laku, aby se zabránilo povrchové korozi a oxidaci během skladování a přepravy. K dispozici je také holá povrchová úprava pro okamžitou aplikaci nátěru v místě určení nebo pro mořské prostředí, kde je specifikována tolerance proti korozi.
Svazkování (malé průměry):U trubek menšího průměru (obvykle pod 610 mm / 24") se trubky svazují do šestihranných nebo obdélníkových svazků. Jsou zajištěny ocelovými páskami (obvykle 3–5 pásek na svazek s ochrannými rohovými kryty), aby se zabránilo pohybu uvnitř svazku.
Jednotlivé stohování (velké průměry):U trubek s větším průměrem (nad 610 mm / 24") se s trubkami obvykle manipuluje a přepravuje jednotlivě kvůli hmotnostním a rozměrovým omezením. Dřevěná podložka nebo pryžová výplň umístěná mezi vrstvami trubek zabraňují oděru a poškození povlaku.
Koncové krytky:Na oba konce každé trubky se umisťují plastové nebo ocelové koncovky (nebo plastová fólie na zkosené konce), aby se zkosené konce, hladké konce a závitové spoje chránily před poškozením nárazem, vniknutím nečistot a vlhkostí.
Obětní ocelové kroužky (volitelné):U pilotových trubek vyžadujících zvýšenou ochranu konců během zarážení pilot se na zarážecí konec každé trubky přivařují obětní ocelové kroužky (obvykle široké 50–100 mm a tlusté 6–12 mm). Tyto kroužky absorbují rázy zarážecího kladiva a chrání konec trubky před deformací.
Polstrování a odpružení:U prémiových exportních objednávek se mezi vrstvami potrubí používají výplňové materiály, jako jsou pěnové kroužky, pryžové pásky nebo dřevěné podložky, aby se zabránilo oděru, poškození povlaku a nárazům během manipulace a přepravy.
Zvedací body:U těžkých trubek (nad 2 000 kg na trubku) lze přidat zvedací oka nebo určené zvedací body, aby se usnadnilo bezpečné vyložení v místě určení pomocí jeřábu nebo vysokozdvižného vozíku.
Doprava:
Způsob dopravy:Trubky se přepravují kontejnerovými loděmi (20stopé nebo 40stopé kontejnery pro malé průměry), nákladními loděmi (rozdělené náklady pro velké průměry a velké objemy) nebo železniční přepravou v závislosti na místě určení, objemu objednávky a naléhavosti dodávky. Pro přepravu trubek velmi velkých průměrů nebo extra dlouhých trubek lze použít projektové nákladní lodě.
Kontejnerizace (malé průměry):U trubek menšího průměru (obvykle pod 508 mm / 20") se trubky nakládají do standardních přepravních kontejnerů o délce 20 stop nebo 40 stop, aby byla zajištěna bezpečná a organizovaná přeprava. Nakládání kontejnerů chrání náklad před povětrnostními podmínkami, vlhkostí a vnějšími nečistotami. Maximální zatížení kontejneru je obvykle 20–25 tun na 20stopý kontejner.
Nakládání velkoobjemových plavidel (velké průměry a velké objemy):U velkoobjemových objednávek (obvykle >500 tun) nebo trubek o velkém průměru (nad 508 mm / 20") se trubky nakládají přímo do lodí na sypký náklad nebo plavidel s podvozkem. Zvedací nosníky a rozpěrné tyče zabraňují poškození během nakládání. Protipožární, úvazové a zajišťovací řetězy se používají k zabránění posunutí nákladu během námořní přepravy. Tato metoda je nákladově nejefektivnější pro těžké námořní pilotové projekty.
Ploché regálové nebo otevřené kontejnery (nadměrná výška / nadměrná délka):Pro potrubí přesahující standardní rozměry kontejnerů (délka > 12 m nebo průměr > 2,3 m) lze pro přepravu sypkých kusů použít ploché regálové kontejnery nebo kontejnery s otevřenou střechou. Tyto specializované kontejnery umožňují bezpečnou přepravu nadrozměrného nákladu.
Označování a dokumentace:Každý svazek nebo jednotlivá trubka je jasně označena základními informacemi, včetně jakosti materiálu, normy, rozměrů, tavného čísla, čísla svazku/trubky a pokynů pro manipulaci. Pro celní odbavení a sledování nákladu jsou připraveny kompletní přepravní dokumenty.
Dodržování celních předpisů:Pro mezinárodní zásilky je připravena veškerá potřebná celní dokumentace – včetně obchodní faktury, dodacího listu, konosamentu, osvědčení o původu (pokud je vyžadováno), certifikátů o zkoušce mlýna a všech požadovaných dovozních povolení – aby bylo zajištěno hladké odbavení v cílovém přístavu.
Bezpečné upevnění:V přepravním vozidle nebo kontejneru jsou svazky a jednotlivé trubky bezpečně upevněny a vyztuženy ocelovými páskami (s rohovými chrániči), ochrannými pytli, dřevěnými výztuhami nebo řetězovým uvazováním, aby se zabránilo posunu, kutálení nebo pohybu, které by mohly způsobit poškození během přepravy.
Sledování a monitorování:Pro sledování stavu zásilek a poskytování aktualizací polohy zákazníkům v reálném čase se používají pokročilé logistické systémy. Pro všechny kontejnerové zásilky jsou k dispozici sledovací čísla kontejnerů. Pro hromadné zásilky je k dispozici sledování plavidel.
Pojištění:V závislosti na hodnotě objednávky a požadavcích zákazníka lze sjednat pojištění námořní nákladní dopravy (proti všem rizikům nebo s průměrným krytím), které kryje potenciální ztráty nebo škody během přepravy. U projektů námořních pilot s vysokou hodnotou lze doporučit dodatečné pojištění takeláží a montáže.
Plánování těžkých tahů:U extra těžkých trubek (nad 5 000 kg na trubku) se doporučuje předem koordinovat s cílovým přístavem potřebné manipulační zařízení pro těžké nákladní vozidla (jeřáby s dostatečnou nosností, specializované rozpěrné tyče). Společnost Womic Steel poskytuje podrobné specifikace nákladu včetně hmotností a rozměrů jednotlivých trubek pro plánování projektu.
Stručně řečeno, společnost Womic Steel zajišťuje, aby všechny ocelové pilotové trubky pro námořní stavby dle ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP byly baleny s použitím špičkových ochranných opatření a přepravovány spolehlivými dopravními metodami, aby dorazily do cíle v optimálním stavu. Správné postupy balení a přepravy jsou nezbytné pro zachování integrity a kvality dodávaných produktů, zejména u kritických projektů námořních základů.
10. Výhody a nejčastější dotazy společnosti Womic Steel - Pilířové trubky pro námořní ocelové konstrukce
Proč spolupracovat se společností Womic Steel pro námořní pilotové potrubí?
Kompletní sortiment procesů a velikostí:Jak procesy ERW (vnější průměr 219 mm–660 mm), tak LSAW/SSAW (vnější průměr 508 mm–3 000 mm) jsou k dispozici pod jednou střechou, což eliminuje potřebu více dodavatelů. Pro projekty hlubokých základů je k dispozici tloušťka stěny až 50,8 mm a délka až 60 m.
Možnost dvojího standardu:Plná shoda s normami ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) a EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP) a doplňkovými normami (API 5L, EN 10219, JIS A5525 atd.). Jeden dodavatel pro požadavky více trhů.
Zaměření na námořní a pobřežní oblasti:Specializované zkušenosti s pilotovými aplikacemi v námořní a pobřežní výstavbě, včetně výstavby přístavů, pobřežních plošin, základů mostů a projektů ochrany pobřeží. Znalost protikorozní ochrany v moři a požadavků na namáhání při rázech.
Obětní ocelové prsteny:Vlastní svařování ocelových kroužků pro zarážení trubek pro zvýšenou ochranu během beranění, čímž se snižuje deformace konců trubek a zpoždění instalace.
Služby s přidanou hodnotou:Zkosení hran (30°-35°), hladké řezání hran, ochranný nátěr (FBE, 3LPE, epoxid z černouhelného dehtu, zinkování) a antikorozní obal k dispozici interně nebo prostřednictvím kvalifikovaných partnerských zařízení.
Možnost dlouhé přepravy:Až 60 m jednotlivé délky pro projekty hlubokého zakládání, což snižuje požadavky na spojování v terénu a dobu instalace. Zakázkové délky jsou k dispozici bez příplatku pro standardní řady.
Konkurenceschopná logistika:Strategické partnerství s globálními speditéry a specialisty na projektovou přepravu zajišťuje optimalizovanou nakládku (kontejner, kusový náklad nebo projektová loď) a nákladově efektivní přepravu těžkých a nadrozměrných pilotových trubek po celém světě.
Komplexní dokumentace:Ke každé zásilce jsou dodávány certifikáty o kompletních zkouškách ve válcovně (EN 10204 typ 2.2, 3.1 nebo 3.2), zprávy o NDT (UT, RT), rozměrové zprávy a dokumentace o sledovatelnosti. Na vyžádání je možná kontrola třetí stranou (SGS, BV, TÜV, LR, DNV).
Vyberte si společnost Womic Steel Group jako svého spolehlivého partnera pro vysoce kvalitní ocelové pilotové trubky dle ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP a bezkonkurenční dodávky pro námořní, pobřežní a hluboké základové projekty po celém světě. Neváhejte se obrátit na nás!
Webová stránka: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tel./WhatsApp/WeChat:
Viktor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Často kladené otázky (FAQ) - Pilířové ocelové trubky pro námořní účely
Otázka: Jaký je rozdíl mezi normami ASTM A252 GR.3 a EN 10248 S355GP pro pilotové stavby v námořní dopravě?
A: ASTM A252 GR.3 (americká norma) má minimální mez kluzu 345 MPa (50 000 psi), zatímco EN 10248 S355GP (evropská norma) má minimální mez kluzu 355 MPa (51 500 psi). EN 10248 S355GP má také mírně přísnější limity chemického složení (nižší obsah C, P, S) a volitelné požadavky na rázové zkoušky při nízkých teplotách. Obě jsou vhodné pro pilotové aplikace v námořní dopravě. Volba obvykle závisí na specifikaci projektu a preferenci regionálních norem. Pro projekty v Americe a Asii, které se řídí normami API/ASTM, se preferuje GR.3. Pro evropské, blízkovýchodní a africké projekty se běžně specifikuje S355GP.
Otázka: Který výrobní proces bych si měl/a zvolit pro svůj projekt pilotových trubek - ERW nebo LSAW?
A: Pro vnější průměry do 660 mm (26 palců) je ERW obecně nákladově efektivnější a nabízí kratší dodací lhůty. Pro průměry od 508 mm do 3 000 mm (20 až 120 palců) je nutné LSAW (spirálové svařování), protože technologie ERW nedokáže vyrobit tyto větší průměry. Pro průměry nad 3 000 mm (120 palců) lze zvážit SSAW (spirálové svařování). Požadavky na tloušťku stěny také ovlivňují výběr procesu – LSAW umožňuje dosáhnout silnějších stěn (až 50,8 mm) ve srovnání s ERW (obvykle až 25,4 mm). Společnost Womic Steel vám může poradit s optimálním procesem na základě vašich specifických rozměrových požadavků a rozpočtu projektu.
Otázka: Co je to obětní ocelový prsten a kdy by se měl používat?
A: Obětní ocelový kroužek je krátký ocelový úsek (obvykle o šířce 50–100 mm, tloušťce 6–12 mm, s odpovídajícím vnějším průměrem trubky) přivařený k zarážecímu konci pilotové trubky. Absorbuje nárazovou energii beranidla a chrání konec trubky před deformací, vybočením nebo praskáním. Obětní kroužky se doporučují pro:
● Ztížené jízdní podmínky (hustý písek, štěrk, skalní díry)
● Těžká beranidla (vysoká energie úderu)
● Tenkostěnné trubky (poměr průměru k tloušťce > 50)
● Kritické projekty, u kterých by poškození konce potrubí způsobilo zpoždění v plánu
● Potrubí vyžadující vodotěsnost po zaražení
Otázka: Jaké délky jsou k dispozici pro pilotové trubky pro námořní účely? Můžete dodat extra dlouhé délky, aby se omezilo spojování v terénu?
A: Standardní délky jsou 6 m, 12 m a 18 m. Pro hluboké základy a námořní projekty dodáváme zakázkové délky až do 60 m (200 stop) v závislosti na průměru a tloušťce stěny. Extra dlouhé délky nabízejí významné výhody: snížený počet spojů v terénu (nižší náklady na instalaci, rychlejší harmonogram), lepší strukturální kontinuitu a snížené riziko vad svarů. Delší délky však vyžadují specializovanou přepravu (ploché regálové kontejnery, nádoby na hromadný náklad nebo projektový náklad) a mohou mít vyšší logistické náklady. Doporučujeme optimalizovat délku na základě požadavků projektu, možností přepravy a omezení přístupu na staveniště. Uveďte prosím podrobnosti o vašem projektu pro dostupnost konkrétní délky a dodací lhůtu.
Otázka: Jaké možnosti povrchové úpravy jsou k dispozici pro námořní pilotové potrubí na ochranu před korozí mořské vody?
A: Nabízíme několik možností antikorozních nátěrů pro mořské prostředí:
FBE (epoxidové lepidlo s vázaným spojem):Jednovrstvá nebo dvouvrstvá, vynikající přilnavost a odolnost proti katodickému odlupování, typická tloušťka 300–500 mikronů.
3LPE / 3LPP (třívrstvý polyethylen / polypropylen):Vynikající mechanická ochrana a odolnost proti korozi, typická tloušťka 2,0–4,5 mm, vhodné pro agresivní mořské prostředí.
Epoxid z černouhelného dehtu:Vynikající odolnost proti vodě a kompatibilita s katodickou ochranou, typická tloušťka 300–600 mikronů.
Žárové zinkování ponorem:Zinkový povlak (obvykle 85–100 mikronů) poskytuje ochrannou vrstvu v místech poškození povlaku.
Tekutý epoxid:Nátěr aplikovaný v terénu pro retuše a opravy.
Zatěžovací nátěr betonu (CWC):Pro ponořená potrubí vyžadující negativní vztlak.
Pro většinu aplikací pilotování v námořní dopravě je průmyslovým standardem povlak 3LPE nebo FBE v kombinaci s katodickou ochranou (obětní anody nebo impaktovaný proud). Výběr povlaku závisí na podmínkách mořské vody (teplota, slanost, obsah kyslíku), projektované životnosti (20–50 let) a rozpočtu projektu.
Otázka: Můžete dodat pilotové potrubí s kontrolou třetí strany (SGS, BV, TÜV, DNV, LR)?
A: Ano. Vítáme a zprostředkováváme inspekce prováděné společnostmi DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR nebo jakýmkoli zástupcem jmenovaným klientem během výroby (účast na testování surovin, rozměrové kontrole, NDT a závěrečné kontrole) a před odesláním. 3.2 Inspekční certifikáty ověřené autorizovanými třetími stranami jsou běžně dodávány na vyžádání. U offshore a námořních projektů vyžadujících schválení klasifikační společností (DNV, ABS, LR, BV) koordinujeme přímo se společností účast inspektorů a schvalování dokumentace.
Otázka: Jaké nedestruktivní testování (NDT) je vyžadováno pro námořní pilotové potrubí?
A: Pro ASTM A252 GR.3 jsou standardní požadavky na NDT omezené (pro standardní stupeň není NDT povinné). Pro kritické námořní a offshore aplikace však doporučujeme a můžeme poskytnout:
100% ultrazvukové testování (UT)svarového švu a těla trubky (pro LSAW a ERW)
Magnetická prášková kontrola (MPI)svarových patek a tepelně ovlivněné zóny
Radiografické vyšetření (RT)svarového švu (bodového nebo celodélkového)
Laminární UT skenováníhran plechu před svařováním (pro LSAW)
Pro normu EN 10248 S355GP může kupující specifikovat doplňkové zkoušky včetně UT nebo MPI. Vždy doporučujeme prodiskutovat požadavky na NDT ve fázi cenové nabídky, aby byl zajištěn správný rozsah zkoušek a dokumentace.
Otázka: Jaká je maximální jednotlivá délka, kterou můžete dodat pro pilotové trubky velkého průměru (např. vnější průměr 2 000 mm × šířka 25 mm)?
A: Pro vnější průměr 2 000 mm × hmotnost 25 mm můžeme dodat jednotlivé délky až do 24 m (přibližně 80 stop) pro proces LSAW. U průměrů nad 1 500 mm je maximální délka obvykle omezena dostupností velikosti plechu a dopravními omezeními. Pro podrobné posouzení možností a cenovou nabídku dodací lhůty nás prosím kontaktujte s vašimi specifickými rozměrovými požadavky (vnější průměr, hmotnost, délka, množství). U projektů vyžadujících délky nad rámec standardních přepravních limitů (např. > 24 m pro velké průměry) vám můžeme pomoci s plánováním logistiky projektu, včetně člunové dopravy nebo speciálních přepravních opatření.
Otázka: Poskytujete služby řezání na míru pro pilotové potrubí? Jakých tolerancí můžete dosáhnout?
A: Ano. Nabízíme přesné řezání na přesné délky specifikované zákazníkem s přísnými tolerancemi. Standardní tolerance délky je +50 mm / -0 mm dle požadavků ASTM A252 a EN 10248. U projektů vyžadujících užší tolerance můžeme s dodatečným zpracováním dosáhnout ±3 mm pro průměry do 660 mm (ERW) a ±5 mm pro větší průměry (LSAW). Po řezání může následovat zkosení hran (úhel zkosení 30°-35° s přistáním 1,6 mm ±0,8 mm) pro tupé svařování v terénu nebo dle potřeby hladké opracování hran. Uveďte prosím své požadavky na toleranci ve fázi cenové nabídky.
Otázka: Jaká je typická dodací lhůta pro pilotové potrubí pro mořské stavby dle ASTM A252 GR.3 nebo EN 10248 S355GP?
A: Standardní dodací lhůty pro pilotové trubky vyráběné ve válcovně (ne ze skladu) jsou přibližně 30–45 dní pro proces ERW a 45–60 dní pro proces LSAW, v závislosti na množství objednávky, průměru, tloušťce stěny a specifických požadavcích na zkoušení. Pro menší množství nebo pro standardní velikosti vyrobené ze skladových materiálů mohou být k dispozici spěšné objednávky (20–30 dní). U projektů vyžadujících kontrolu třetí stranou (SGS, BV, DNV atd.) přičtěte 5–10 dní na plánování a dokumentaci inspekcí. Pro povrchovou úpravu (FBE, 3LPE atd.) přičtěte 10–20 dní v závislosti na typu a množství povrchové úpravy. Pro aktuální cenovou nabídku dodací lhůty nás prosím kontaktujte s časovým harmonogramem vašeho projektu.
Otázka: Jaká dokumentace je dodávána s každou zásilkou potrubí pro námořní piloty?
A: Každá zásilka obsahuje komplexní dokumentaci:
Osvědčení o zkoušce mlýna (MTC):dle EN 10204 typ 3.1 (nebo typ 2.2 / 3.2 na vyžádání) včetně chemického složení, pevnostních vlastností a příslušných výsledků zkoušek
Zpráva o rozměrové kontrole:včetně vnějšího průměru, hmotnosti, délky, přímosti, kruhovitosti
Zprávy o nedestruktivním testování:Zprávy UT (svar a tělo), zprávy RT (pokud jsou specifikovány), zprávy MPI
Dokumentace sledovatelnosti:záznamy o sledovatelnosti čísla tavby k hotovému potrubí
Seznam věcí k balení:podrobný seznam svazků/potrubí s uvedením množství, rozměrů a hmotností
Obchodní faktura a prohlášení o balení:pro celní odbavení
Osvědčení o původu:pokud to vyžaduje země určení (C/O, formulář E nebo jiný)
Zprávy o nátěrech:pokud byl aplikován nátěr (tloušťka, přilnavost, detekce prázdnin)
Pro normu EN 10248 S355GP lze na vyžádání poskytnout další dokumentaci, včetně prohlášení o označení CE a prohlášení o vlastnostech (DoP).











